• DOLAR
  5,9089
  %0,35
 • EURO
  6,5571
  %0,39
 • ALTIN
  296,58
  %0,61
 • BIST
  7,6749
  %0,15
 • TARİH: 20.01.2020
Yedpa Ticaret Merkezi Adına Önemli Adımlar Atmaya Devam Ediyoruz…

Yedpa Ticaret Merkezi Adına Önemli Adımlar Atmaya Devam Ediyoruz…

YEDPA Ticaret Merkezi adına önemli bir adımlar atmaya devam ediyoruz Değerli YEDPA’lı ortaklarımız, YEDPA Sektörel kümelenmenin en güzel örneklerinden ve ülkemizin en önemli ticaret merkezlerindendir. YEDPA yönetim kurulu olarak bu dönem YEDPA açısından önemli faaliyetlerde yer aldık. Değinmek istediğim konuların başında YEDPA Ticaret Merkezi ile İTO işbirliği sektörümüz ve YEDPA Ticaret Merkezi adına önemli bir […]

YEDPA Ticaret Merkezi adına önemli bir adımlar atmaya devam ediyoruz

Değerli YEDPA’lı ortaklarımız, YEDPA Sektörel kümelenmenin en güzel örneklerinden ve ülkemizin en önemli ticaret merkezlerindendir. YEDPA yönetim kurulu olarak bu dönem YEDPA açısından önemli faaliyetlerde yer aldık. Değinmek istediğim konuların başında YEDPA Ticaret Merkezi ile İTO işbirliği sektörümüz ve YEDPA Ticaret Merkezi adına önemli bir adım olmuştur.

Yaptığımız çalışmalar neticesinde İTO Meclis Başkan Yardımcılığı görevimiz Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden otomotiv sektöründe, satış sonrası faaliyetler, oto yedek parça ve servis sektörün önünü açacak. YEDPA olarak otomotiv sektöründe satış sonrası faaliyetler olarak adlandıracağımız, yedek parça ve servis sektörünün en önemli paydaşlarıdır. Türkiye’de yedek parçacıların merkezi ve öncüsü olan YEDPA, bu guruplarda belirleyici güce sahip. Kendi bünyesindeki işyerlerinin önemli bir kısmı, oto yedek parçacılarından oluşmaktadır.  Çoğu sektörle ilgili odalara kayıtlı ve sektör için belirleyici güce sahip.

YEDPA olarak İTO bünyesinde komite çalışmaları ile ilgili şu konulara önem veriyoruz, otomotiv sektöründe farklı paydaşlar yer almakta, komiteler içerisinde bu farklı gurupların olması komite çalışmalarını önemli ve etkili hale getirmekte. Sektör içerisinde bağımsız gurupların ve küçük işletmelerin haklarına saygı duyulması ve haksız rekabetin oluşmaması koşuluyla tüm işletmelerin birlikte hareket etmeleri sektörün arzu ettiği bir durumdur.

“Kat mülkiyeti tapularının dağıtılması yönetim olarak ana hedefimizdir”

Bir diğer değinmek istediğim konu YEDPA’nın en önemli sorunlarından Kat mülkiyeti tapularının dağıtılması, birlik beraberlik içinde gerçekleştirdiğimiz 2017 Genel kurulumuzda değerlendirdiğimiz yeni İmar barışı kanunuyla YEDPA kat mülkiyeti sorunun ortadan kalkmasını ümit ediyoruz. Yönetim olarak ana hedefimiz gerekli tüm çalışmaları yapma kararlılığındayız.

YEDPA içindeki günlük yaşamın daha fonksiyonel ve daha kolay olması için işletme bütçesi kapsamında her türlü faaliyet değerlendirilmektedir. En ekonomik yöntemlerle en yüksek fayda sağlanmasına çalışılmıştır.

İmar İskan Çalışmaları

2017 yılında YEDPA’nın tapu iskan ve arsa ile ilgi sorunlarının çözümüne kavuşturmak için çalışmalara devam edildi.“Bu kapsamda Ataşehir Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve önemli olduğuna inandığımız siyasi partiler, diğer kurum ve kuruluşların yöneticileriyle YEDPA içinde ve ilgili kurumlarda toplantı ve görüşmeler yapıldı. Eksik kalan hisselerle ilgili süreç takip edilmiş, iştirakçi olunan şirketin hisseleri  YEDPA arsası üzerine mahkeme kararı ile geçirilmiştir. Ana binada tek hak sahibi YEDPA’dır”

İmar Barışı yasal düzenlemesi

YEDPA’nın sorunun çözümünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerine devam etmektedir. Bakan Bey’in YEDPA ziyaretinden sonra, İstanbul ve Ankara’da konuyla ilgili milletvekilleri, müsteşarlar ve diğer bakanlık yetkilileri ile görüşmelerini devam ettirmiştir. Bu bağlamda özellikle Erzincan Milletvekili Serkan Bayram’a ilgi ve katkılarından dolayı teşekkür ederiz. Nisan 2018 tarihinde kamuoyunda “İMAR BARIŞI” olarak adlandırılan yasal düzenlemelere YEDPA’nın beklentilerine uygun görüşler bildirilmiş, düzenlemenin bu şekilde meclise sevk edilmesi sağlanmaya çalışılmıştır. İmar Barışı tapusuz ve projesiz binaları kapsamakla beraber, bu tarz binalara verilecek yapı kayıt belgesi iskan belgesi yerine kabul edileceğinden, YEDPA’da ferdi mülkiyete geçişin önündeki engelleri ortadan kaldıracaktır. Düzenlemede yer alan tapu tahsis belgesinin alınmasına yönelik tutarlar, tapusuz ve kaçak binalar için anlamlı olsa da YEDPA gibi tapulu ve ruhsatlı yasal mevzuata uygun binalarda bu tutar normal iskan bedelinin üzerinde talep edilmemelidir. Çalışmalarımız bu noktada yoğunlaşmıştır.

İskan alınması sürecinde YEDPA olarak ortaya çıkacak bedellerin karşılanmasında, YEDPA ile birleştireceğimiz Asil Alım şirketinin uhdesinde bulunan, Gebze bölgesindeki arazilerin yeterli olmasını ummaktayız. Aksi takdirde ortaklarımızdan destek talep edeceğiz. Kat mülkiyeti tapularının dağıtılması yönetim olarak ana hedefimizdir. Gerekli tüm çalışmaları yapma kararlılığındayız.

2017 Yılı İmar ve Tapu İle İlgili Faaliyetler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgemizde çok kapsamlı çalışmalar başlattı.Bu çalışmalara Ataşehir Belediyesi, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü, Tapu kadastro genel müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu katkı sağlamaktadır. YEDPA ve üç mahalleyi kapsayan şuyulandırma ile ilgili çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiştir. Ataşehir Belediyesi bölgede eksik olan 11 bin 600 metrekare ipotek hissesini tedarik etmeye ve şuyulandırmaya yapılacak itirazları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmakta. YEDPA’dan eksik hisselerin tamamlanmasına yönelik talep edilen ipotek hisseleri, YEDPA açısından bir sorun teşkil etmemekte ve elimizde fazla hisse bulunmaktadır.  Ataşehir Belediyesi’nin, YEDPA’nın İstanbul 3. İdare Mahkemesinin 2005/1496 ve 1497 esas numaralı kararları sonucu kazanımları ile ilgili şuyulandırmaya itiraz etmeyeceğine yönelik taahhüt talebi, YEDPA açısından bir sorun teşkil etmemektedir. YEDPA sorunun kısa sürede çözümlenmesi şartıyla bu taleplere olumlu yaklaşmaktadır. YEDPA olarak çözüme katkı sunmaya hazırız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?