• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
YEDPA, tapu ve imar sorunları için Ataşehir muhtarlarıyla bir araya geldi.

YEDPA, tapu ve imar sorunları için Ataşehir muhtarlarıyla bir araya geldi.

YEDPA yönetim kurulu yeni yapılan toplantı salonun da 1985’te Cumhurbaşkanı’nın temelini attığı bin 200 ortaklı 2 bin 250 iş yerinin çevre mahallelerle birlikte hala devam eden tapu ve iskan sorunun çözümlenmesi adına hem YEDPA’ya hem çevre mahallelere verdiği zararları belirtmek adına sorunun çözümünde kazan kazan modeli üzerinde konuştukları toplantıda bir araya geldiler. “Amacımız sorunlarımızı yetkililere […]

YEDPA yönetim kurulu yeni yapılan toplantı salonun da 1985’te Cumhurbaşkanı’nın temelini attığı bin 200 ortaklı 2 bin 250 iş yerinin çevre mahallelerle birlikte hala devam eden tapu ve iskan sorunun çözümlenmesi adına hem YEDPA’ya hem çevre mahallelere verdiği zararları belirtmek adına sorunun çözümünde kazan kazan modeli üzerinde konuştukları toplantıda bir araya geldiler.

“Amacımız sorunlarımızı yetkililere ve halka duyurabilmek”
Tapu ve imar sorunu ile boğuşan YEDPA’nın yönetim kurulu başkanı Salih Sami Atılgan, “Bu durum YEDPA’nın saygınlığına gölge düşürüyor” dedi.
Salih Sami Atılgan imar ve iskandaki çözülemeyen sorunların Ataşehir’in tamamını ilgilendiren sorunlar olduğunu ifade ederek imar ve iskan sorununda ,bölgenin ortak sorunları içinde yer aldıklarını ifade etti. Atılgan : “Bizim yönetim olarak işe başladığımız zaman bu bölge Ümraniye Belediyesi sınırları içerisinde yer alıyordu. Ümraniye Belediyesi’yle görüşmelerimiz oldu, ondan sonra bölge Ataşehir Belediyesi’ne geçtiği zaman benzer görüşmelerimiz Ataşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi ile de oldu. Son aşamada ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla görüşmelerimiz ve çalışmalarımız oldu.”
Atılgan, “Bölgede temel sorun emlak ve iskan sorunu. Bölgede verilen tapular tartışmalı. Çevresel faktörler nedeniyle bizler tapumuza bir türlü kavuşamadık. Tapunun elimizde olmaması çalışanlarımızın bankalardaki işlemlerinin aksamasına neden oluyor” dedi. YEDPA’nın elinde bulundurduğu imkanlar ve çalışanlarına yönelik imtiyazları nedeniyle pek çok sanayi sitesinden ileride olduğunu savunan Atılgan, “Belediyelerin uyumsuzluğu nedeniyle saygınlığımız zedeleniyor” dedi.
“Ataşehir hepimizin fark ettiği üzere emlak konusunda gelişme gösteren İstanbul’un önemli bir ilçesi haline geldi.”
Atılgan : “Çevremizdeki Mahallelerde ise yaşama şartları kötü koşullarda devam ediyor. Böyle emlak artışının olduğu bölgelerde bütün konuları çözmek daha kolay olabilir.
İmar ve iskan konusunda yüzde 100 haklı olduklarını söyleyen Atılgan, “bu yapı sorunu artık İstanbul’un göbeğinde ve 25 yıla aşkın bir süredir başlangıç aşamasında. YEDPA, Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olarak kabul edilebilir. 310 bin kapalı alanı olan bir bina. Türkiye’nin en büyük binası olarak inşa edilmiş. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı katılmış, ancak biz 25 sene geçmesine rağmen tapumuzu alamamış bulunmaktayız. Bu da kabul edilebilecek bir durum değil” diye konuştu.

“Mülkiyet, imar ve iskan sorunu”
YEDPA’da yaşanan sorunlar ile çevre mahallelerde yaşanan ortak sorunları değerlendiren Başkan Salih Sami Atılgan, “yaşanan sorunların birincisi mülkiyet sorunu, ikincisi ise imar ve iskan sorunudur” dedi.
Birinci sorun olan mülkiyet sorununun pek gündeme gelmediğini vurgulayan Atılgan, “imar ve iskan sorununun Ataşehir’in genelinde söz konusudur. Geldiğimiz son noktada Ataşehir Belediyesi’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin plan yapma aşamasındaki sıkıntılar, bunun ötesinde imar ve iskan sorununun sadece YEDPA’nın sorunu değil bütün Ataşehir’i ilgilendiren bir konu olması önemlidir” diye konuştu.
Komşu olunan mahallelerle ortak sorunların yaşandığını dile getiren Atılgan, “son yaptığımız görüşmelerde bu bölgede yaşayan insanlar kendi sorunlarını ortak bir şekilde ortaya koyarak çok rahat bir şekilde çözüme kavuşturabilirler. Biz çevre mahallelerimizde bir fikir birliği oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Biz şunun farkındayız öncelikle bu sorunu istişare ederek devamında da kazan kazan yaklaşımıyla sonuç almaya odaklı bir şekilde bu işi gündeme getirmek istiyoruz” dedi.
Toplantının amacını, sorunları devletin en üst makamı olan Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere özellikle de basın kanalıyla halka duyurabilmek olduğunun altını çizen Atılgan şöyle konuştu: “bu işle ilgili olabilecek bütün birimlere ulaştırmaya yönelik karalar aldık. Aslında bu toplantı ve salonun yapılması bu amaçlara yönelik, çünkü bu konuda haklı olduğumuzu düşünüyoruz. 25 yılı aşan bir süre sektörde kümelenme olarak ortaya çıkmış, ama ondan sonraki süreçlerde bütün sektörlere kapısını açmış bir bölgede yaşıyoruz. Halen daha tapularımızı alamadık. İskan ve İmarla ilgili sorunlarımız devam ediyor. Bunlar sadece bizim sorunumuz değil çevremizdeki yapılanmada benzer şekilde devam ettiği için her açıdan her anlamda zarardayız. Biz bu sorunun çözümünde sadece YEDPA’nın sorununu çözümlemiş olması değil de çevrenin de benzer sıkıntılardan kurtulmuş olmasının önemli olacağına inanıyoruz. Bu bağlamda özellikle komşu mahallelerimizde mülkiyet bağlamındaki sorunlarımızı daha özel ortamlarda konuşmayı planlıyoruz.”
“Mahalle halkıyla YEDPA ortak hareket etmeli”
Mahalle muhtarları tapu ve imar sorunun bölgenin ortak sorunu olduğunu bölgenin kalkınması açısından önemli olduğunu sorunların çözüme kavuşması için mahalle halkıyla YEDPA’nın ortak hareket etmesi gerekliliğini vurguladılar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?